اصول اخلاقی انتشار مقاله

دسترسی آزاد و رایگان به مقاله‌ها

دوفصلنامۀ  نشریه‌ای با دسترسی باز و آزاد به مقاله‌های منتشر شده است (Open Access Journal). در نشریات با دسترسی آزاد، دسترسی به فایل تمام‌متن مقالات فراهم و رایگان است.


حق نشر

دوفصلنامۀ مطالعات معماری ایران تحت قوانین گواهینامۀ بین‌المللی کریتیو کامنز منتشر می‌شود. براساس این گواهینامه، نشریه اجازه اشتراک، انطباق و تخصیص مقالات منتشر شده را می‌دهد. برای مطالعه بیشتر اینجا کلیک کنید. 

Creative Commons License

(Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License. (CC BY-AA 4.0


سیاست اخلاقی

دوفصلنامۀ مطالعات معماری ایران با احترام به قوانین اخلاق در نشریات تابع قوانین «کمیتۀ اخلاق در انتشار» (COPE) می‌باشد و ازآیین‌نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می‌نماید.

 

گزیدۀ شرایط دریافت مقاله‌های علمی از سوی نشریه

1. مقالات ارسالی باید مرتبط با اهداف و زمینه‌های مجله بوده و به صورت علمی و منسجم، مطابق استاندارد مجله آماده شده باشد. در غیر این صورت مقاله پس از تشخیص عدم ارتباط آن با اساس‎نامه نشریه، به نویسنده بازگردانده خواهد شد.

2. مسئولیت صحت و دقت محتوای مقالات، بر عهده نویسندگان است. 

3. نویسندگان موظف‌‎­اند در هر زمانی که متوجه هر گونه خطا و بی‌دقتی در مقاله خود شدند، مجله را در جریان آن قرار داده، نسبت به اصلاح آن اقدام و یا مقاله را بازپس گیرند.

4. ارسال مجدد و یا همزمان یک مقاله به دو مجله غیرقانونی است.

5. در صورتی که در هر مرحله از ارسال، داوری، ویرایش یا چاپ مقاله، رفتارهای غیراخلاقی پژوهشی اعم از جعل داده‌ها، تحریف اطلاعات، و سرقت علمی، مشاهده شود، مجله برخورد قانونی خواهد کرد.

موارد زیر مصداق سرقت علمی به‌شمار می‌آیند:

  • ثبت مقالۀ دیگری به نام خود
  • درج نام نویسندگان و پژوهشگرانی که در مقاله نقشی ندارند.
  • کپی‌برداری یا تکرار بخش‌های قابل‌توجهی از مقالۀ دیگر (حتی اگر مقالۀ کپی‌شده و بدون ارجاع مربوط به یکی از نویسندگان مقالۀ جدید باشد.)
  • طرح نتیجه‌های حاصل از پژوهش‌های دیگران به نام خود
  • چاپ تکرای یک مقاله از سوی یک نویسنده در چند نشریه
  • بیان نتیجه‌های نادرست و خلاف یافته‌های علمی یا تحریف نتیجه‌های حاصل از پژوهش

6.ترتیب اسامی نویسندگان پس از پذیرش مقاله به هیچ عنوان قابل تغییر نیست. چنانچه نویسنده مسئول قصد اضافه، حذف و تغییر در ترتیب نام نویسندگان را داشته باشد بایستی قبل از پذیرش نهایی مقاله این کار را انجام دهد. بدین منظور نویسنده مسئول باید طی نامه­‌ای که به امضای تمامی نویسندگان مقاله رسیده باشد، خطاب به سردبیر مجله درخواست خود را با ذکر دلیل موجه به صورت کتبی ارسال نماید.

7. ضروری است که تعهدنامه نویسندگان مقاله از سوی نویسنده مسئول مقاله دریافت و از سوی همه نویسندگان مقاله تکمیل و امضا شود.

8. توافق‌نامه عدم تعارض منافع باید از سوی نویسندگان امضا شود.

9. مقالات ارسالی به این مجله، تا هنگام انتشار نزد مسئولین مجله محفوظ خواهند بود و به هیچ عنوان در اختیار سایرین قرار نمی‎گیرند.

10. در این مجله اصل بی‌نامی نویسنده و داور را در فرایند داوری حفظ می‌شود (داوری به صورت دو سویه ناشناس است).


  ارزیابی مخفی دوطرفه

نشریه، فرآیند ارزیابی مخفی دوطرفه را دنبال می‌کند که به موجب آن، نویسندگان، داوران را نمی‌شناسند و برعکس. نویسندگان باید به محرمانه بودن فرآیند ارزیابی احترام گذاشته و هویت خود را برای داوران آشکار نسازند و برعکس. برای مثال، مقاله نباید حاوی هرگونه اطلاعات مشمول خودافشایی باشد، به­ طوری­که داور بتواند نویسنده را شناسایی کند.

نویسندگان نباید مقاله ارسالی خود را روی وب­‌سایت‌ها منتشر کنند؛ زیرا در وب­‌سایت‌ها، نویسندگان می‌توانند به­ راحتی داوران را شناسایی کنند.

نویسندگان نباید افرادی را که می‌دانند قبلاً مقاله یا نسخه قبلی آن را خوانده و پیشنهادهای خود را مطرح ساخته‌اند به عنوان داور به­ سردبیر پیشنهاد کنند؛ زیرا این دانش یا آگاهی، به­طور خودکار ناقض فرآیند ارزیابی مخفی دوطرفه است.


هزینه پردازش مقالات

مطابق آیین‌نامه تعیین هزینه پردازش مقاله در نشریات علمی دسترسی باز مصوب وزارت علوم تحقیقات و فناوری، 400 هزار تومان است که به حساب دانشگاه کاشان واریز می‌شود.